Akmens veidi

Akmens ir sens kā pasaule. Tas ir laika gaitā mainījies un pielāgojies. No lieliem klinšu bluķiem ir atdalījušies prāvi gabali, kuri savukārt laika zoba ietekmē ir sadalījušies mazākos akmeņos un, mijoties gadsimtiem, pārvērtušies smiltīs. Šis process no lielās pirmatnējās degošās zvaigznes, kāda kādreiz bija mūsu planēta, miljards gadsimtu gaitā ir veidojis tuksnešus un zemienes, mālu un smilti.

Katrs akmens veids ir īpašs ar savām unikālajām īpašībām un pielietojuma veidu. Katrai zemei ir raksturīgs savs īpatnējs akmens veids. Marmors saistās ar Grieķiju un Itālijas seno Romas zemi, lavas akmeņi ar Havaju salām un tā tālāk.

Marmors pats par sevi ir skaists un cēls materiāls. Tas izstaro majestātisku spozmi un piešķir savdabīgu tēlu jebkurai telpai. Daudzus, iespējams, pārsteigs fakts, ka šis cēlais akmens veids ir veidojies no kaļķakmens. Laika gaitā sacietējot un pārakmeņojoties, tas iegūst savdabīgo dzīslojumu, kā arī dažādās krāsu gammas. No rīta raugoties tējkannā un dusmojoties par kārtējo biezo kaļķakmens slāni, grūti pat iedomāties, ka gadsimtu laikā no tā varētu izveidoties marmors.

Granīts ir dabīgi veidojies akmens veids. Tas ir pieejams daudz dažādās krāsu variācijās, spīdīgs vai matēts, ar izteiktu vai mazāk pamanāmu dzīslojumu. Granīts ir izcili ciets un ļoti noturīgs. Tas kā materiāls ir viena no labākajām izvēlēm, lai veidotu galdu virsmas un pakāpienus, jo savas cietības dēļ granīts ir īpaši izturīgs pret skrāpējumiem, kā arī skābēm un karstumu. Tāpēc uz granīta virsmas nesatraucoties var likt gan karstas pannas un katlus, gan tikko no cepeškrāsns izņemtu kūkas formu.

Smilšakmens. Šī akmens nosaukums jau pats pavēsta par tā rašanās procesu. Tas ir akmens, kurš atdzīvina tos senos klints gabalus, kuri laika gaitā ir pārvērtušies smiltī. Smilšakmens veidojas, sīkajiem smilšu graudiņiem sacementējoties savā starpā. Tādēļ smilšakmens ir pieejams dažādos zemes toņos. Sākot no tumši brūna kafijas siltuma un šokolādes salduma toņa un beidzot ar pilnīgi gaišiem, saules staros izbalējušu pludmales smilšu toņiem.

Dolomīts ir tepat, Latvijas teritorijā, pieejams materiāls. Pamatā dolomītu izmanto būvēs kā apdares materiālu, kā arī no šī akmens veido šķembas, ar kurām iespējams nokaisīt privātmājas piebraucamo celiņu, lai veidotu skaistu ceļa vizuālo noformējumu un aizkavētu tā aizaugšanu un bedru veidošanos.

Oļi ir nelieli, gludi, pārsvarā ovālas formas akmeņi, kurus plaši izmanto dārzu un apstādījumu labiekārtošanā, kā arī akmensdārzu veidošanā. Vēl nepieminēts akmens veids ir laukakmens. Par laukakmeņiem plašāka informācija pieejama rakstā.